NSF/5C5E Staff and Participants

5C5E Staff

Carolyn Boardman (Resource Coordinator), now with Conte Wildlife Refuge

Quentin Clark (Student Assistant), Computer Science Department, University of Massachusetts Amherst

Terry Dun (SysOp, Telecommunications Training), Franklin County Technical School

Nancy English (Stream/Water Research Community), Woodland Elementary School, Southwick-Tolland Regional Schools

Wendy Kohler (Evaluator), Amherst Regional Junior High School, Amherst Regional Schools

Wanita Sioui Laffond (Assistant Evaluator, 1st Cycle), Conway Elementary School, Union 38

Claudia Pittman Lee (Air/Atmosphere Research Community), Kennedy Middle School, Science Department Chair, Springfield Public Schools

Rena Moore (Plant/Insect Interaction Research Community), Principal, Pelham Elementary School

Maura O'Leary (Student Assistant, Assistant Evaluator 2nd Cycle), Sociology Department, University of Massachusetts Amherst

Stephen E. Schneider (Air/Atmosphere Research Community), Physics and Astronomy Department, University of Massachusetts

Brian Schultz (Plant/Insect Interaction Research Community), Natural Science, Hampshire College

Helen Sternheim (SysOp, Telecommunications Training), Physics and Astronomy Department, University of Massachusetts Amherst

Morton Sternheim (Co-PI), Physics and Astronomy Department, University of Massachusetts Amherst

Sue Thrasher (Co-PI), Five College/Public School Partnership, Five Colleges, Inc.

Richard Yuretich (Stream/Water Research Community), Geosciences Department, University of Massachusetts Amherst

5C5E Participants (Cycles I and II)

Marshall J. Aronstam, Sunderland Elementary School, Union 38

Lois Baetens, Woodland Elementary School, Southwick-Tolland Regional Schools

Susan Barocas, Northampton High School, Northampton Public Schools

Cindy Borowski, White Brook Middle School, Easthampton Public Schools

Susanne Boyea, Tadgell School, Belchertown Public Schools

Alan T. Brown, formerly Duggan Middle School, Springfield, now Springfield Adult Education

Daniel A. Brown, Bernardston Elementary School, Pioneer Valley Regional School District

Frances Burrington, Pathfinder Vocational Technical High School

Robert Callery, formerly Lynch School, Holyoke Public Schools, now Brattleboro Retreat Education Program

Diana Campbell, formerly Bernardston Elementary, Pioneer Valley Regional now Computer Coordinator, Frontier Regional/Union 38 Schools

Diane Chapman, Hopkins Academy, Hadley Public Schools

Gary Charpentier, Central Academy, Springfield Public Schools

Kathleen Chlanda, Hadley Elementary School, Hadley Public Schools

Mary Lou Chunglo, Woodland Elementary School, Southwick-Tolland Regional Schools

Annmarie Clendenin, Granville Village School, Southwick-Tolland Regional Schools

Cynthia Cole, Hawlemont Regional Elementary School, Mohawk Trail Regional Schools

Patrick Connors, Powder Mill Middle School, Southwick-Tolland Regional Schools

Eleanore Cook, Westfield Middle School, Westfield Public Schools

Dennis Curtin-McKenna,formerly Rebecca M. Johnson Elemen School, Springfield Public Schools now teaching in Connecticut

Karen Czerniak, Breor Elementary School, Hatfield Public Schools

Jane DeBarbieri, Powder Mill Middle School, Southwick-Tolland Regional Schools

Vicki A. DeForge, Glenwood School, Springfield Public Schools

Mary Gene Devlin, Deerfield Elementary School, Union 38

Samuel Dickinson, Connecticut Schools, formerly Powder Mill Middle School, Southwick-Tolland

Poppy Doyle, Sanderson Academy, Mohawk Trail Regional Schools

Rosa A. Ellis, formerly Springfield Public Schools

Jennette J. Emerson, Easthampton High School, Easthampton Public Schools

Susan Emery, Westfield Middle School, Westfield Public Schools

Nancy Farnsworth, Bernardston Elementary School, Pioneer Valley Regional Schools

Kate Fenton, formerly Duggan Middle School, now High School of Science and Technology, Springfield Public Schools

Ramona Flynn, Powder Mill Middle School, Southwick-Tolland Regional Schools

Mark Foley, Deerfield Elementary School, Union 38

Ethan Forbes, Butterfield School, Orange Public Schools

Richard Gatautis, Riverbend School, Athol-Royalston Regional School District

Alan Genovese, formerly principal Riverbend School, Athol, now superintendent Lanesboro, MA

John Gibbons, formerly asisstant principal Woodland Elementary, Southwick-Tolland, now principal Moseley School, Westfield Public Schools

Nancy M. Gingras, formerly Mahar Regional, Orange, now teaching in Spencer, MA

Edward Goddard, Powder Mill Middle School, Southwick-Tolland Regional Schools

Claire Goddu, Memorial School, West Springfield Public Schools

Joan Godsey, Leverett Elementary School, Union 28

Robert Gruen, Butterfield School, Orange Public Schools

Nilda Guzman, Lynch School, Holyoke Public Schools

Margaret Halbeisen, Amherst Regional Junior High School, Amherst Regional Schools

David Hoitt, Great Falls Middle School, Gill-Montague Regional Schools

Madeline Hunter, formerly Gateway Regional, now Amherst Regional Junior High School

Kathleen Itterly, Finn-Ryan Road School, Northampton Public Schools

Sylvia Jamros, Mahar Regional School, Ralph C. Mahar Regional School District

David T. Keech, Pearl Rhodes Elementary School, Pioneer Valley Regional School District

Christine Keefe, Woodland Elementary School, Southwick-Tolland Regional Schools

Steve Kelly, Tantasqua Regional Senior High, Tantasqua Regional Schools

Jeffrey E. Kenney, Great Falls Middle School, Gill-Montague Regional Schools

Kevin Kinneavy, formerly Mahar Regional, now teaching in Minnesota

Jenny Kirley, Butterfield School, Orange Public Schools

William Klaes, Smith Vocational High School, Smith Vocational High School

Jim Klaiber, Franklin County Technical School

Lara Kline, Chestnut Middle School, Springfield Public Schools

Betsy Koscher, Chapin Elementary School, Ludlow Public Schools

Michael J. Kostoroski, Fort River Elementary School, Amherst Public Schools

Demil Kovacevic, Butterfield School, Orange Public Schools

Darlene Kulesza, Mary E. Wells Junior High School, Southbridge

Barbara LaCorte, formerly South Hadley Middle School, now teaching in an environmental education program, Florida

Wanita Sioui Laffond, Conway Grammar School, Union 38

Mayme Lajoie, formely Granville Village School, now Inclusion Coordinator West Springfield Public Schools

William P. LaRose,formerly Mahar Regional School, now teaching in Holden, MA

Michele Lawler, Hawlemont Regional Elem. School, Mohawk Trail Regional Schools

Sherry A. Lawson, formerly Frontier Regional School

Cynthia LeBlanc, Hawlemont Regional Elem. School, Mohawk Trail Regional Schools

Katherine Lipman, Easthampton High School, Easthampton Public Schools

Barbara Lockhart, formerly Holyoke Street School, now School of Education, University of Massachusetts Amherst

Karen MacIver, Granville Village School, Southwick-Tolland Regional Schools

Jorie MacLeod, formerly Federal Street Schools, Greenfield Public Schools now Heath Elementary School, Mohawk Trail Regional Schools

Joanne Mahoney, Powder Mill Middle School, Southwick-Tolland Regional Schools

Maritza Maldonado, Slade Middle School, New Britian Public Schools, formerly Holyoke Schools

Margaret McCarthy, Bridge Street School, Northampton Public Schools

Mary McCarthy, Saint Patrick School, Diocese of Springfield

Wendy Meletes, formerly Powder Mill Middle School, now teaching in Suffield, CT

Jean Miller, Pelham Elementary School, Pelham Elementary School

Lee Mongeon, Leeds School, Northampton Public Schools

Mary L. Moore, formerly Great Fall Middle School, now Athol Middle School, Athol-Royalston Regional Schools

Jane P. Mudie, Greenfield High School, Greenfield Public Schools

Catherine J. Niedziela, Hopkins Academy, Hadley Public Schools

Paul Niles, formerly Smith Academy, Hatfield Public Schools, teaching at the charter school on Cape Cod

Susan F. Pac, Powder Mill Middle School, Southwick-Tolland Regional Schools

Joanne Parsons, Leeds Elementary School, Northampton

Jose Plaud, Holyoke High School, Holyoke Public Schools

Michael Quinlan, Smith Vocational High School

Steven Robertson, Sunderland Elementary School, Union 38

Deborah Roussell, Breor Elementary School, Hatfield Public Schools

Thomas Russo, Butterfield School, Orange Public Schools

Jeff Samson, Gateway Regional High School, Gateway Regional Schools

Michelle Sanger, Bernardston Elementary School, Pioneer Valley Regional Schools

Robert T. Sartwell, Agawam Junior High School, Agawam Public Schools

Keith P. Schmitt, formerly Sunderland Elementary School, now Lane Elementary, Boxboro

Kathleen L. Scott, Davenport Elementary, Union 66

Andrea Scully, Granville Village School, Southwick-Tolland Regional Schools

Linda Selleck, South Hadley Middle School, South Hadley Public Schools

Kathy Sheehan, Frontier Regional School, Deerfield

Barry F. Sitek, Bridge Academy, Springfield Public Schools

Paul Smith, Guilford Central School, Guilford, VT

Robert Thompson, Granville Village School, Southwick-Tolland Regional Schools

Patricia A. Tibbetts, Frontier Regional School, Deerfield

Ed Trzcienski, Deerfield Elementary School, Union 38

Marie S. Tuniewicz, Mary E. Wells Junior High School, Southbridge

Ana F. Valcarcel, formerly Holyoke High School, now Springfield Technical Community College

Joyce VandeKieft, Bernardston Elementary School, Pioneer Valley Regional Schools

Alfred Venne, formerly JFK Middle School, Northampton, now principal James School, Union 66, Williamsburg

Greg Vennell, MacDuffie School, MacDuffie School

Carol Mae Wagner, Berkshire Avenue School, Belchertown Public Schools

Johanna Weinstein, Rowe Elementary School, Mohawk Trail Regional Schools

Tarin H. Weiss, formerly Wilbraham Middle School, Wilbraham Public Schools now graduate student, Geoscience Department, University of Massachusetts Amherst

Bonnie Ann Whalley, Woodland Elementary School, Southwick-Tolland Regional Schools

Christine Wheeler, Mohawk Trail Regional High School, Shelburne Falls

David E. Whitney, Old Mill Pond School, Palmer Public Schools

Catherine P. Wilkins, Greenfield High School, Greenfield Public Schools

Patricia Williams, Sunderland Elementary School, Union 38

Amy Wolpin, Marks Meadow School, Amherst Public Schools

Shelia Zabko, Great Falls Middle School, Gill-Montague Regional Schools

Jacqueline Zima, Chapin Elementary School, Ludlow Public Schools