PATHWAYS TO CHANGE:

An International Conference on Transforming Math and Science Education in the K16 Continuum

 

April 18-21, 2002

Doubletree Hotel, Crystal City, Arlington VA

 

 

Workshops

 

 

[Keynote and featured speakers], [Symposia], [Panels], [Papers], [Workshops], [Posters]

 

 

There is no charge for workshops. Preregistration is required for the Sunday morning workshops. They start at 8:30 AM and are three hours long except as noted. These include:

 

 

 

 Workshops

1. Richard McCray, University of Colorado

    James Curry, University of Colorado

            2 hours

“The Colorado/Sun Collaborative for K-12 Science and Mathematics Education”

 

2. Paul D. Lee, Middle Tennessee State University

    Barry Farris, Columbia Academy

    Kathy Daniel, Oakland High School

            1 hour

“Inquiry Facilitated by Computers”

 

3. Cindi Smith-Walters, Middle Tennessee State University

    Kim Cleary Sadler, Middle Tennessee State University

            1 hour

“Sink or Swim”

 

4. Melody Boeringer-Hartnup, Valencia Community College

    Elizabeth Morrison, Valencia Community College

            2 hours

            “Directions Along the Path”

 

5. Robert Lewis, Linn-Benton Community College

    Katherine H. Clark, Linn-Benton Community College

            1.5 hours

            “Embedding Study Skills in Developmental Algebra”

 

6. Patricia O’Hara, Amherst College

    Wayne St. Peter, Hall High School

    Carol Engelson, West Springfield High School

            1 hour

            “Turning on the Light: Fluorescence Illuminates Science”

 

7. Robert Penrose, United High School, Armagh, PA

            2 hours

            “Developing Problem-Based Learning Activities”

 

8. Hai Kinal, Springfield College

            1 hour

            “The Pyramid Exam: Learning During Assessment”

 

9. Merle S. Bruno, Hampshire College

    Christopher Jarvis, Hampshire College

    Laura Wenk, Hampshire College

            1.5-2.0 hours

            “Freshman Human Biology Students Solve Medical Cases Through Small Group Work”

 

10. Howard A. Peelle, University of Massachusetts Amherst

            2 hours

            “Teaching Mathematics with Computing”

 

11. Deborah Moore, University of Puerto Rico - Mayaguez

      Moises Orengo, University of Puerto Rico - Mayaguez

            1 or 1.5 hours

            “Student Teaching Experiences:  An Olympic Success”

 

12. William J. Joel, Western Connecticut State University

            1.5 hours

            “Alternative Teaching Strategies for Computer Science”

 

13. Suzanne Sumner, Mary Washington College

      Debra Hydorn, Mary Washington College

            1 hour

            “Environmental Mathematics: Studying the Environment to Promote Interest in Mathematics”

 

14. Robert J. Dufresne, University of Massachusetts Amherst

      William J. Gerace, University of Massachusetts Amherst

      William J. Leonard, University of Massachusetts Amherst

            3 hours

            “Assessing-To-Learn (A2L): Reflective Formative Assessment Using a Classroom Communication System”

 

15. John Bauman, The College of St. Scholastica

      Chery Takkunen, The College of St. Scholastica

            1.5 hours

            “Teacher Training: Living, Learning and Teaching Constructivism in an Integrated, Standards-Based System”

 

16. Michael Patrick, University of Wisconsin-Madison

      Tim Herman, Milwaukee School of Engineering

            3 hours

            “Using Physical and Computer Modeling to Make the Molecular World”

 

17.  Tamar More, University of Portland

       Gregory Hill, University of Portland

            1.5 hours

            “Integrating Calculus and General Physics Using a Workshop and Peer-Leader Approach”

 

18.  Heidi Staebler, Texas A&M University - Commerce

            1.5 hours

            “Mathematical Modeling of Science for Future Middle School Teachers”

 

19. Keith West, Texas A&M University - Commerce

      Glenda Love Bell, Texas A&M University - Commerce

            1 hour

            “Use of Inquiry-Based Course Components in Preservice Teacher Science Training”

 

20. Diane Ebert-May, Michigan State University
2 hours

Assessment - Data collection with a purpose

 

21. Doug Eder, Southern Illinois University
3 hours

“Alternative Assessment”

 

22. Barbara Tewksbury, Hamilton College
3 hours

“Student-Active Teaching”